Navigácia

Contact

 • Základná škola Ružiná
  Školská 116, 985 52 Ružiná
 • 047/4396459
Pondelok 20. 11. 2017

Vitajte na stránkach našej školy

Víta Vás Základná škola Ružiná

Novinky

 • Vo štvrtok, 16. novembra, sme s našimi žiakmi navštívili mesto Lučenec. Prvá cesta viedla do parku, kde sa žiaci dosýtosti vyhrali a vyšantili na preliezkach a poobdivovali sme zvieratká v minizoo. Z parku sme išli do miestneho obchodného centra. Vošli sme aj do detského sveta, hračkárstva, kde si niektorí žiaci kúpili pre seba darček. Napokon sme išli do kina na rozprávku Esá z pralesa. Rozprávka sa nám všetkým páčila a po jej skončení sme z kina prešli na autobusovú zastávku, kde sme počkali na autobus, ktorý nás, unavených, priviezol naspäť domov.

 • Aj hodiny slovenského jazyka môžu priniesť žiakom nevšedný zážitok. Téma vyučovacej hodiny: Odvodené slová. Žiaci majú vytvoriť odvodené slová od slova sypať. Trieda sa zrazu zmenila na kuchynský kútik. Žiaci postupovali podľa kuchárskeho receptu: SLIVKOVÝ KOLÁČ. Nasypali múku, prisypali cukor, dosypali štipku soli. Do kvásku vsypali cukor. Pri miesení cesta rozsypali múku, posypali cesto... Vypracovali si posýpku, ktorou zasypali koláč. Voňavá dobrota bola dezertom po obede. Na záver sme si zopakovali postup a všetky odvodené slová.

 • Žiaci našej školy sa zúčastnili halloweenskeho sprievodu, ktorý zrealizovali pani učiteľky z materskej školy. Po zotmení sme sa všetci stretli pred škôlkou, samozrejme, oblečení v strašidelných kostýmoch. Tu nám škôlkári zaspievali pekné piesne, hľadali sme poklady a prešli sme po obci s lampiónmi. Po sprievode sme vypustili lampióny šťastia, kedy sme si všetci niečo pekné zaželali. Na záver sa žiaci pohostili teplým čajom, nechýbali cukrovinky, ale tiež chutné ovocie. Základná škola ďakuje pedagógom materskej školy za príjemný večer a zorganizovanie tejto akcie.

 • Každý november si v našej škole pripomíname škodlivosť drog na naše telo. Tento školský rok sme sa viac hýbali ako rozprávali. Žiaci sa zapotili pri cvičení aerobicu, zasúťažili si v súťažných disciplínach a preniesť svoju myseľ do pozitívnej roviny sme sa snažili pri cvičení jogy. Hlavným cieľom tohto blokového vyučovania bolo ukázať žiakom možnosti ako tráviť voľný čas, akými spôsobmi sa dá navodiť dobrá nálada, odbúrať stres a aspoň na nejaký čas zabudnúť na problémy, ktoré trápia nielen dospelých, ale mnohokrát i tie najmenšie dušičky.

 • Poslednou témou projektu "Hovorme o jedle" bola téma "Jedz a hýb sa!". Žiaci dostali za úlohu pribaliť si k desiatovému chlebíku nejaký druh ovocia. Takmer všetci žiaci si úlohu splnili a na desiatu sa hostili jabĺčkami, banánmi alebo hroznom. Po vyučovaní sa presunuli na multifunčné ihrisko, kde si zašportovali pri jazde na bicykloch a kolobežkách. Bicyklovanie a jazda na kolobežkách vyčarila našim žiakom úsmev na tvári a okrem dobrej nálady si rozhýbali všetky časti svojho tela.

 • Naše pozvanie prijal pán Melicherčík, v sprievode manželky Milky. Náš hosť porozprával deťom, ako stratil zrak, kde sa po úraze učil opäť začleniť do života, aké boli začiatky, aký život vedie dnes. Ukázal deťom chôdzu s bielou palicou, hovoriace náramkové hodinky, audioknihu, pichtov písací stroj, Braillove písmo. Prečítal im text z časopisu pre nevidiacich. Ukázal im šablónu na určovanie mincí, rozprával o rôznych prístrojoch, ktoré pomáhajú nevidiacim v ich dennom živote. Odpovedal deťom na ich otázky, rozprával im o svojich záľubách. Stretnutie bolo pre nich veľkým zážitkom. Stretli hendikepovaného človeka, ktorý sa popasoval so svojim životom, začlenil sa do spoločnosti, vie sa postarať o svoju rodinu a je určite príkladom aj pre nás ostatných. Ďakujeme mu za stretnutie .

 • Súčasťou projektu "Hovorme o  jedle" je téma Mäso, hydina, ryby, vajcia. My sme sa rozhodli, že si z tejto témy vyberieme tému Ryby. Skontaktovali sme sa s pánom porybným našej priehrady a ten nás zavolal ku vode. Tu nás už čakal aj s ostatnými rybármi pripravenými poukazovať nám všetko, čo sa rýb a rybárčenia týka. Pán porybný nám porozprával aj ukázal, čo musí mať rybár pri chytaní rýb. Žiakom zodpovedal otázky aké ryby sa v našej priehrade nachádzajú, čo je s rybami, keď je zamrznutá priehrada, ako sa rybky prikrmujú a množstvo iných otázok, ktorými ho naši žiaci "zasypali". Ostatní ujovia ukázali žiakom potravu pre rybky, ktorú aj ovoniavali a žiaci hovorili, akú vôňu im to pripomína, trebárs ananás, pomaranč, niektoré dokonca voňali ako žuvačky. Podarilo sa nám vidieť aj živého kapra, ktorého ujovia rybári chytili. Žiaci odchádzali od priehrady natešení, že sa niečo nové dozvedeli a poďakovali ujom za zaujímavý výklad ohľadom rýb a rybárčenia. Pánovi porybnému ďakujeme za možnosť stretnúť sa s ním a za poskytnutie zaujímavých informácií.

 • V deň, kedy si pripomíname Svetový deň potravy, sa naši žiaci porozprávali s pani kuchárkou. Pani kuchárka najprv dozerala na to, ako žiaci jedia pripravené jedlo v jedálni a potom im povedala, kde skončí jedlo, ktoré nezjedia. Žiaci sa dozvedeli, že z odpadu z nedojedeného obeda sa "potešia" zvieratká prasiatka, ktorým sa odpad odnáša. Pani kuchárka žiakom hovorila aj o uskladnení potravín, aby sa neskazili a aby sa zbytočne nevyhadzovali potraviny. Z jedálne išli žiaci do obchodu, kde si všímali, ako sú potraviny usporiadané, čo musí byť v chladničke, čo v mrazničke, čo môže byť na pultoch. Pani predavačke kládli množstvo otázok, na ktoré ona trpezlivo a rada odpovedala. Ďakujeme pani kuchárke a pani predavačke, že si na naše otázky našli čas a poskytli nám informácie potrebné pre život.

 • V projekte "Hovorme o jedle", v ktorom je škola momentálne zapojená, je jednou z tém téma Dodržiavaj pitný režim. Žiaci mali možnosť vyskúšať si výrobu smoothie nápojov, ktoré obsahujú veľké množstvo vitamínov, keďže sú pripravené z ovocia a zeleniny. Žiakom nápoje veľmi chutili a sľúbili, že namiesto sladených nápojov, ktoré nám škodia, si radšej doma pripravia nápoj plný vitamínov z ovocia a chutnej zeleniny.

 • Naša škola sa zapojila do projektu pod názvom "Hovorme o jedle". V rámci tohto projektu žiaci pracujú na témach: Plytvanie potravinami, Odkiaľ jedlo pochádza, Dodržiavaj pitný režim, Mäso, hydina, ryby, vajcia, Jedz a hýb sa. Pri téme Odkiaľ jedlo pochádza žiaci vyrazili do ulíc a navštívili obyvateľov Ružinej, ktorí chovajú ovce, kozy, zajace a sliepky. Žiaci sa veľa pýtali, veľa informácií sa dozvedeli, dokonca si vyskúšali i dojenie kozy. Ďakujeme všetkým zúčastneným, ktorí nám umožnili navštíviť ich príbytky, porozprávali nám o zvieratkách a trpezlivo odpovedali na zvedavé otázky našich žiakov.

Novinky

Kontakt

 • Základná škola Ružiná
  Školská 116, 985 52 Ružiná
 • 047/4396459

Fotogaléria