Navigácia

 • Karneval

  V utorok, 13. februára, sa naši žiaci zabávali na karnevale. Obliekli si rôzne kostýmy, tváre si zahalili maskami alebo vlastnoručne vyrobenými škraboškami a zábava sa začala. Každý žiak povedal, čo jeho maska predstavuje a vyjadril to aj pohybom alebo zvukom. Tanec sme začali na ľudovú nôtu na pieseň Dva duby, ktorá je mimoriadne obľúbená medzi našimi žiakmi i pedagógmi. Nasledovala súťaž v stoličkovom tanci i v súťaži o najlepšiu sochu. Žiaci sa na karnevale výborne veselili, tancovali, smiali sa a s dobrou náladou odchádzali po karnevale domov.

 • Aktualizácia údajov

  Dáta z programu aScAgenda boli aktualizované
 • Polročné vysvedčenie

  Polrok zo školského roka 2017/2018 máme úspešne za nami. Žiaci dostali za svoje polročné snaženie vysvedčenia. Aby sme do druhého polroku vkročili s dobrou náladou a úsmevom na tvári, naši žiaci ukončili prvý polrok hrou Pexeso, ktorá ich zabavila a mnohým pomohla odreagovať sa od negatívnych vecí. 

 • Vianočná besiedka

  Pred Vianocami sa zišli deti materskej a základnej školy v sále kultúrneho domu, aby prítomným predviedli svoj vianočný program. Do sály, ktorá bola nádherne vyzdobená, zavítal aj Mikuláš so sladkými balíčkami. Po peknom programe detí, hrala kapela Rudo Kuruc Band. Každý žiak dostal od Mikuláša odmenu. Na prítomných čakala tiež chutná kapustnica. Týmto programom sme si pripomenuli, že Vianoce sú už za dverami a vianočná nálada je v každom z nás.

 • Zvyky na Luciu

  V predvianočnom období si žiaci pripomenuli ľudové zvyky, ktoré sa diali v tomto období v minulosti. Lucia bola považovaná za najväčší stridží deň. Dievčatá sa prezliekli za Lucky a povymetali nám v škole kúty. Žiaci sa dozvedeli aj o ľúbostných čaroch s menami chlapcov na papierikoch, o výrobe dreveného stolčeka, ale aj o predpovedaní počasia a ďalších zvykoch.

 • Radosť zo snehu v ŠKD

  Žiaci sa v školskom klube detí dosýta vyšantili v snehu. Okrem divokej guľovačky robili anjelov v snehu. Žiaci mali obrovskú radosť zo snehu a každému sa objavil úsmev na tvári. A to i napriek tomu, že občas schytal poriadnu snehovú guľu.

 • Finančná gramotnosť

   

       Blokové vyučovanie: Finančná gramotnosť priniesla žiakom získavanie nových vedomostí cez rôzne vyučovacie formy.

  • burza nápadov

      Žiaci sediaci v kruhu vytvorili komunitu, ktorá riešila rôzne úlohy:

  Aké sú potreby človeka/ dieťaťa?

  Aký je tvoj rebríček hodnôt?

       Žiaci pracovali v skupinách. Svoje práce prezentovali. Deti v kruhu na záver spoločne vytvorili rebríček hodnôt. Jednotlivé rozhodnutia zvažovali.

  • scénky

      V ďalšej časti dostali žiaci po 10 EUR, ktoré mohli minúť v pripravenom obchode. Ak sa dieťaťu podarilo minúť presnú sumu, kolektív ho odmenil potleskom. Žiaci, ktorí neminuli celú sumu, vypočítali koľko stojí nákup a koľko im v obchode majú vydať. Žiaci, ktorí mali nedostatok peňazí, nedostali vybraný tovar.

  • modelové situácie

      Deti riešili význam slov: banka, pôžička... V modelovej situácii mali žiaci navštíviť banku a v rozhovore s pracovníkom banky požiadať o pôžičku: na byt,  prestavbu,  nábytok,  auto, dovolenku, darčeky... Scénky žiakom ukázali, kedy môžeme dostať pôžičku, za akých podmienok. Zaujímavé bolo polemizovanie o pôžičke na darčeky a dovolenku. Aj tu vyhral zdravý rozum. Prikrývaj sa len takou perinou, na akú máš.

  • práca s interaktívnou tabuľou

      Vyhodnotili sme domáce úlohy, ktoré vypracovali rodičia. Deti mali možnosť vyhodnotiť hospodárenie v domácnostiach. Porovnať príjmy s výdavkami. Najlepšie domáce úlohy opäť odmenili potleskom.

  • zadanie domácej úlohy cez PC

  Žiaci 4. ročníka dostali vypracovať 2 úlohy zadané prostredníctvom PC. Úlohy boli zamerané na nakupovanie ovocia a zeleniny, ako aj na  rozvoj logického myslenia pri manipulácii s mincami a papierovými platidlami.

  Cieľ nášho blokového vyučovania bol splnený:

  • ukázať deťom, ako sa môže meniť rebríček hodnôt
  • učiť deti orientovať sa vo svete financií

     

   

 • Predvianočné tradície

  V deň sv. Mikuláša sme v našej škole hovorili o predvianočných tradíciách. Žiaci sa dozvedeli aké zvyky sa spájajú s 25. novembrom, teda dňom, kedy oslavuje meniny Katarína, 30. novembrom, kedy oslavuje Ondrej, Barborou, ktorej meno je v kalendári 4. decembra. Samozrejme, nemohli chýbať informácie o sv. Mikulášovi, ktorý má meniny 6. decembra. Žiaci sa pochválili, čo si ráno našli v čižmičkách. A veruže to neboli prútiky, či uhlie, ale samé dobroty. 

 • Návšteva Lučenca

  Vo štvrtok, 16. novembra, sme s našimi žiakmi navštívili mesto Lučenec. Prvá cesta viedla do parku, kde sa žiaci dosýtosti vyhrali a vyšantili na preliezkach a poobdivovali sme zvieratká v minizoo. Z parku sme išli do miestneho obchodného centra. Vošli sme aj do detského sveta, hračkárstva, kde si niektorí žiaci kúpili pre seba darček. Napokon sme išli do kina na rozprávku Esá z pralesa. Rozprávka sa nám všetkým páčila a po jej skončení sme z kina prešli na autobusovú zastávku, kde sme počkali na autobus, ktorý nás, unavených, priviezol naspäť domov.

 • Odvodené slová

  Aj hodiny slovenského jazyka môžu priniesť žiakom nevšedný zážitok. Téma vyučovacej hodiny: Odvodené slová. Žiaci majú vytvoriť odvodené slová od slova sypať. Trieda sa zrazu zmenila na kuchynský kútik. Žiaci postupovali podľa kuchárskeho receptu: SLIVKOVÝ KOLÁČ. Nasypali múku, prisypali cukor, dosypali štipku soli. Do kvásku vsypali cukor. Pri miesení cesta rozsypali múku, posypali cesto... Vypracovali si posýpku, ktorou zasypali koláč. Voňavá dobrota bola dezertom po obede. Na záver sme si zopakovali postup a všetky odvodené slová.

 • Halloweensky sprievod

  Žiaci našej školy sa zúčastnili halloweenskeho sprievodu, ktorý zrealizovali pani učiteľky z materskej školy. Po zotmení sme sa všetci stretli pred škôlkou, samozrejme, oblečení v strašidelných kostýmoch. Tu nám škôlkári zaspievali pekné piesne, hľadali sme poklady a prešli sme po obci s lampiónmi. Po sprievode sme vypustili lampióny šťastia, kedy sme si všetci niečo pekné zaželali. Na záver sa žiaci pohostili teplým čajom, nechýbali cukrovinky, ale tiež chutné ovocie. Základná škola ďakuje pedagógom materskej školy za príjemný večer a zorganizovanie tejto akcie.

 • Každý november si v našej škole pripomíname škodlivosť drog na naše telo. Tento školský rok sme sa viac hýbali ako rozprávali. Žiaci sa zapotili pri cvičení aerobicu, zasúťažili si v súťažných disciplínach a preniesť svoju myseľ do pozitívnej roviny sme sa snažili pri cvičení jogy. Hlavným cieľom tohto blokového vyučovania bolo ukázať žiakom možnosti ako tráviť voľný čas, akými spôsobmi sa dá navodiť dobrá nálada, odbúrať stres a aspoň na nejaký čas zabudnúť na problémy, ktoré trápia nielen dospelých, ale mnohokrát i tie najmenšie dušičky.

 • Poslednou témou projektu "Hovorme o jedle" bola téma "Jedz a hýb sa!". Žiaci dostali za úlohu pribaliť si k desiatovému chlebíku nejaký druh ovocia. Takmer všetci žiaci si úlohu splnili a na desiatu sa hostili jabĺčkami, banánmi alebo hroznom. Po vyučovaní sa presunuli na multifunčné ihrisko, kde si zašportovali pri jazde na bicykloch a kolobežkách. Bicyklovanie a jazda na kolobežkách vyčarila našim žiakom úsmev na tvári a okrem dobrej nálady si rozhýbali všetky časti svojho tela.

 • Naše pozvanie prijal pán Melicherčík, v sprievode manželky Milky. Náš hosť porozprával deťom, ako stratil zrak, kde sa po úraze učil opäť začleniť do života, aké boli začiatky, aký život vedie dnes. Ukázal deťom chôdzu s bielou palicou, hovoriace náramkové hodinky, audioknihu, pichtov písací stroj, Braillove písmo. Prečítal im text z časopisu pre nevidiacich. Ukázal im šablónu na určovanie mincí, rozprával o rôznych prístrojoch, ktoré pomáhajú nevidiacim v ich dennom živote. Odpovedal deťom na ich otázky, rozprával im o svojich záľubách. Stretnutie bolo pre nich veľkým zážitkom. Stretli hendikepovaného človeka, ktorý sa popasoval so svojim životom, začlenil sa do spoločnosti, vie sa postarať o svoju rodinu a je určite príkladom aj pre nás ostatných. Ďakujeme mu za stretnutie .

 • Súčasťou projektu "Hovorme o  jedle" je téma Mäso, hydina, ryby, vajcia. My sme sa rozhodli, že si z tejto témy vyberieme tému Ryby. Skontaktovali sme sa s pánom porybným našej priehrady a ten nás zavolal ku vode. Tu nás už čakal aj s ostatnými rybármi pripravenými poukazovať nám všetko, čo sa rýb a rybárčenia týka. Pán porybný nám porozprával aj ukázal, čo musí mať rybár pri chytaní rýb. Žiakom zodpovedal otázky aké ryby sa v našej priehrade nachádzajú, čo je s rybami, keď je zamrznutá priehrada, ako sa rybky prikrmujú a množstvo iných otázok, ktorými ho naši žiaci "zasypali". Ostatní ujovia ukázali žiakom potravu pre rybky, ktorú aj ovoniavali a žiaci hovorili, akú vôňu im to pripomína, trebárs ananás, pomaranč, niektoré dokonca voňali ako žuvačky. Podarilo sa nám vidieť aj živého kapra, ktorého ujovia rybári chytili. Žiaci odchádzali od priehrady natešení, že sa niečo nové dozvedeli a poďakovali ujom za zaujímavý výklad ohľadom rýb a rybárčenia. Pánovi porybnému ďakujeme za možnosť stretnúť sa s ním a za poskytnutie zaujímavých informácií.

 • V deň, kedy si pripomíname Svetový deň potravy, sa naši žiaci porozprávali s pani kuchárkou. Pani kuchárka najprv dozerala na to, ako žiaci jedia pripravené jedlo v jedálni a potom im povedala, kde skončí jedlo, ktoré nezjedia. Žiaci sa dozvedeli, že z odpadu z nedojedeného obeda sa "potešia" zvieratká prasiatka, ktorým sa odpad odnáša. Pani kuchárka žiakom hovorila aj o uskladnení potravín, aby sa neskazili a aby sa zbytočne nevyhadzovali potraviny. Z jedálne išli žiaci do obchodu, kde si všímali, ako sú potraviny usporiadané, čo musí byť v chladničke, čo v mrazničke, čo môže byť na pultoch. Pani predavačke kládli množstvo otázok, na ktoré ona trpezlivo a rada odpovedala. Ďakujeme pani kuchárke a pani predavačke, že si na naše otázky našli čas a poskytli nám informácie potrebné pre život.

 • V projekte "Hovorme o jedle", v ktorom je škola momentálne zapojená, je jednou z tém téma Dodržiavaj pitný režim. Žiaci mali možnosť vyskúšať si výrobu smoothie nápojov, ktoré obsahujú veľké množstvo vitamínov, keďže sú pripravené z ovocia a zeleniny. Žiakom nápoje veľmi chutili a sľúbili, že namiesto sladených nápojov, ktoré nám škodia, si radšej doma pripravia nápoj plný vitamínov z ovocia a chutnej zeleniny.

 • Naša škola sa zapojila do projektu pod názvom "Hovorme o jedle". V rámci tohto projektu žiaci pracujú na témach: Plytvanie potravinami, Odkiaľ jedlo pochádza, Dodržiavaj pitný režim, Mäso, hydina, ryby, vajcia, Jedz a hýb sa. Pri téme Odkiaľ jedlo pochádza žiaci vyrazili do ulíc a navštívili obyvateľov Ružinej, ktorí chovajú ovce, kozy, zajace a sliepky. Žiaci sa veľa pýtali, veľa informácií sa dozvedeli, dokonca si vyskúšali i dojenie kozy. Ďakujeme všetkým zúčastneným, ktorí nám umožnili navštíviť ich príbytky, porozprávali nám o zvieratkách a trpezlivo odpovedali na zvedavé otázky našich žiakov.

 • Separovanie a recyklácia sú pojmy, ktoré čoraz častejšie rezonujú medzi nami. Aj naši žiaci si každoročne pripomínajú, aké je dôležité nehádzať odpad do jedného koša, ale snažiť sa ho vytriediť. Žiaci sa dozvedeli, že z vyseparovaného odpadu sa dajú znovu vyrobiť nové veci, ktoré môžu použiť. A pritom sa ochráni aj naša príroda. Ale žiaci si to aj prakticky vyskúšali a sľúbili, že sa to pokúsia naučiť aj svojich rodičov a príbuzných. Treba dúfať, že sa im to podarí!

 • Deň čistých zúbkov a pekných úsmevov. Aj také môžu byť vyučovacie hodiny na našej škole. Spievali sme si pesničku o zuboch.Premietali prezentáciu, kde sme sa naučili z čoho sa skladá zub a aké zuby máme.Premietli sme si DVD: Veselé zúbky. Naučili sme sa techniku čistenia zubov.Vyhodnotili sme si súťaž: Pekný úsmev. Venovali sme sa zdravej výžive. Pochutili sme si na ovocí a mliečnych výrobkoch.

  Na záver sme si vyhodnotili dotazník a pozreli rozprávku: Prasiatko Pepina u zubára.

strana:

Novinky

Kontakt

 • Základná škola Ružiná
  Školská 116, 985 52 Ružiná
 • 047/4396459

Fotogaléria